Як українцю знайти роботу в іноземній ІТ-компанії? ТОП дієвих порад з США

Від початку повномасштабного вторгнення значна частка українців була вимушена виїхати за кордон та почати будувати своє життя з нуля.

Серед них також є айтівці, які прагнуть працевлаштуватися до іноземних IT-компаній. 

Проте, процес пошуку вакансій, складання резюме, проходження співбесід часто виявляється надто складним у незнайомій країні.

Ми вирішили поспілкуватися зі справжнім професіоналом у галузі тестування — Вікторією, що має досвід у працевлаштуванні за кордоном та може поділитися дуже корисними секретами!

  • Добрий день, Вікторія! Розкажіть трохи про себе — чим зараз займаєтеся? 

“Привіт! Мене звуть Вікторія. Я з України, з міста Харків.

Майже два роки я живу в США. Тут я вивчилась на тестувальника та знайшла роботу в американській ІТ-компанії. 

Власне, моя компанія залучає на роботу не лише працівників, які живуть в США, а й розробників та тестувальників з різних країн світу на умовах фрилансу.

Тому я багато знаю про особливості працевлаштування українців в Америці та хочу дати кілька корисних порад всім охочим”.

  • Дякуємо! Тож, які можливості роботи в іноземних ІТ-компаніях зараз є в українців?

“Можливість працювати в іноземних ІТ-компаніях відкриває горизонти для професійного та особистого розвитку. Україна славиться своєю IT-індустрією і поступово стає частиною цього глобального процесу, попри досить високу конкуренцію.

Зараз українці можуть співпрацювати з іноземними фірмами на наступних умовах:

  • Фриланс

Іноземні клієнти можуть наймати фрилансерів з України для виконання окремих завдань або проєктів. Популярні платформи, такі як Upwork, Freelancer або Toptal, дозволяють професіоналам з України знайти роботу та заробляти гроші через, наприклад, PayPal or Payoneer.

  • Переведення до філії компанії за кордоном

Деякі іноземні компанії мають філії в Україні та можуть пропонувати своїм працівникам можливість працювати на різних ринках. Це дає їм можливість залучити кращі таланти та “купувати працівника” за вигідною для себе ціною.

  1. Outstaffing

Це коли Sales Manager української компанії знаходить замовників, наприклад, з Америки. І тоді співробітники української компанії працюють на американську.”

  • Дуже цікаво. А як, на вашу думку, можна підвищити свої шанси на отримання роботи в США? 

“Не дивлячись на високу конкуренцію на ринку тестувальників в США, Канаді чи Європі — існує кілька ключових аспектів, які можуть допомогти працівнику з України знайти роботу на іноземному ринку.

  • Високий рівень володіння англійською мовою

Володіння англійською мовою на високому рівні є обов’язковою умовою для успішного працевлаштування в іноземній IT-галузі. Вам потрібно бути здатними спілкуватися з командою, менеджментом та замовниками під час мітингів, розуміти технічну лексику, вміти читати та розуміти документацію.

  1. Досвід та знання

Конкуренція висока, тому важливо мати портфоліо проєктів та досвід роботи з відомими технологіями й інструментами. 

Увесь ваш досвід та всі знання треба упакувати в резюме. 

Вміння гарно складати резюме — це окремий скіл. Потрібно знати, як має виглядати резюме, скажімо, для американського ринку або для ринку Європи. В Америці є ціла культура стосовно оформлення резюме, cover letter, follow-up email, формату спілкування з рекрутером.

  • Культурна відповідність (Cultural Fit)

Іноземні компанії приділяють велику увагу культурній відповідності своїм працівникам. 

Наприклад, для ринку США важливо бути відкритим, позитивним і готовим працювати в команді. Особисті якості, такі як емпатія, лідерство, і спроможність працювати в мультикультурному середовищі — тут дуже цінуються, адже, наприклад, у мене в компанії є працівники з США, України, Індії, Німеччини, Канади та інших країн.

  • Нетворкінг (Networking)

Знайомства та контакти в IT-індустрії можуть бути важливими для знаходження нових можливостей. Участь у професійних конференціях, вебінарах тощо відкриє перед вами двері у закордонний світ ІТ!”

  • Який етап працевлаштування ви вважаєте найскладнішим?

“Можу сказати, що для мене найскладнішим етапом було (і досі залишається) проходження інтерв’ю з рекрутерами. 

  1. По-перше, інтерв’ю треба проходити англійською мовою. 
  2. По-друге, треба добре розбиратися у галузі тестування.
  3. І по-третє, це стрес для нервової системи. “
  • Тож, як можна найкраще підготуватися до етапу співбесіди?

“Зараз я є членом класної групи тестувальників, які вивчилися на QA та шукають роботу на ринку США. І ось в чому полягає особливість нашої групи.

Кожного тижня ми проводимо Мок-інтерв’ю одне з одним. Це тренувальне інтерв’ю, яке симулює спілкування з рекрутером.

Мок-інтерв’ю проводять люди, які вже працюють у галузі IT, є дуже компетентними та професійними. Вони ставлять питання, підказують — як краще відповідати, діляться своїм досвідом.”

  • Можете дати кілька порад особисто для студентів A-Level?

“Звісно! Багато людей з нашої групи вже отримали свої очікувані job offer, тож я можу стисло поділитися їх досвідом та лайфхаками з підготовки та проходження інтерв’ю. 

Деякі пункти можуть здатися банальними, але вони є дуже важливими:

  • Приходьте на інтерв’ю у гарному вигляді, будьте привітними. 
  • Якщо це ремоут-інтерв’ю, перевірте що у вас стабільний інтернет та достатнє освітлення в кімнаті.
  • Не відповідайте на питання, доки до кінця не зрозумієте, чого від вас хочуть. Деякі питання передбачають обов’язкові уточнення – тож не соромтеся ставити зустрічні питання.
  • На будь-якому з етапів інтерв’ю, коли вас запитують, чи є у вас питання – вони мають бути. Тож підготуйте заздалегідь 4-8 питань.
  • Знання компанії – це must have. Вивчіть все про компанію, її продукт та власників. Якщо є можливість, зробіть тестування або аналіз продукту/послуги компанії та розкажіть про власні висновки. Це відразу виділить вас серед інших кандидатів.
  • Будьте професійними, але залишайтеся собою – не бійтеся показувати своє незнання чогось. Усе знати неможливо.
  • Ніколи не ігноруйте small talk, розвивайте це вміння. Включайтеся в «відсторонену» розмову, це важливо. Люди шукають в команду людей, а не роботів.
  • Якщо знаєте декілька способів розв’язання задачі — запитайте, яким чином інтерв’юер хоче бачити рішення. Це також зможе виділити вас серед кандидатів.
  • Використовуйте усі платформи для пошуку вакансій, які тільки знаєте!
  • Якщо у вас середній рівень англійської — дайте завдання Chat GPT: “надати вам 20/30/40 найпопулярніших питань з відповідями для інтерв’ю на позицію тестувальника англійською мовою.” 

Потім ви можете “попросити” Siri записати аудіо з питаннями та відповідями, які згенерував Chat GPT — і слухати їх завжди, коли є вільний час. Через кілька тижнів ви побачите, що самі можете відповідати англійською на часті запитання від рекрутера!

  • Коли ви подаєтеся на вакансію, не звертайте увагу на дату її відкриття. Наша колега знайшла роботу з вакансії, якій було 4 місяці.
  • Якщо резюме не працює – переписуйте його, доки не запрацює. Резюме повинно вас продавати!
  • Робіть мінімум 30 відгукувань на вакансії на день.
  • Подавайтеся на одну й ту саму вакансію на різних сайтах.
  • Додайте до свого резюме ваші досягнення з цифрами або у відсотках (наприклад, автоматизував 100% regression test cases).
  • Проходьте так багато інтерв’ю, як тільки можете. Тренуйтеся перед дзеркалом, проходьте Мок-інтерв’ю — і ви неодмінно отримаєте ваш job offer!” 

Дякуємо Вікторії за таку цікаву розмову! Та нагадуємо, що кожен студент A-Level отримує бонусні заняття зі складання резюме та проходження співбесід.

Ми зацікавлені в тому, щоб ви знайшли своє місце в IT – незалежно від країни та напрямку! Приєднуйтеся, щоб зробити перший крок разом з нами!

Прокрутка до верху