Від початку повномасштабного вторгнення значна частка українців була вимушена виїхати за кордон та почати будувати своє життя з нуля.
Серед них також є айтівці, які прагнуть працевлаштуватися до іноземних IT-компаній.
Проте, процес пошуку вакансій, складання резюме, проходження співбесід часто виявляється надто складним у незнайомій країні.
Ми вирішили поспілкуватися зі справжнім професіоналом у галузі тестування — Вікторією, що має досвід у працевлаштуванні за кордоном та може поділитися дуже корисними секретами!
- Добрий день, Вікторія! Розкажіть трохи про себе — чим зараз займаєтеся?
“Привіт! Мене звуть Вікторія. Я з України, з міста Харків.
Майже два роки я живу в США. Тут я вивчилась на тестувальника та знайшла роботу в американській ІТ-компанії.
Власне, моя компанія залучає на роботу не лише працівників, які живуть в США, а й розробників та тестувальників з різних країн світу на умовах фрилансу.
Тому я багато знаю про особливості працевлаштування українців в Америці та хочу дати кілька корисних порад всім охочим”.
- Дякуємо! Тож, які можливості роботи в іноземних ІТ-компаніях зараз є в українців?
“Можливість працювати в іноземних ІТ-компаніях відкриває горизонти для професійного та особистого розвитку. Україна славиться своєю IT-індустрією і поступово стає частиною цього глобального процесу, попри досить високу конкуренцію.
Зараз українці можуть співпрацювати з іноземними фірмами на наступних умовах:
- Фриланс
Іноземні клієнти можуть наймати фрилансерів з України для виконання окремих завдань або проєктів. Популярні платформи, такі як Upwork, Freelancer або Toptal, дозволяють професіоналам з України знайти роботу та заробляти гроші через, наприклад, PayPal or Payoneer.
- Переведення до філії компанії за кордоном
Деякі іноземні компанії мають філії в Україні та можуть пропонувати своїм працівникам можливість працювати на різних ринках. Це дає їм можливість залучити кращі таланти та “купувати працівника” за вигідною для себе ціною.
- Outstaffing
Це коли Sales Manager української компанії знаходить замовників, наприклад, з Америки. І тоді співробітники української компанії працюють на американську.”
- Дуже цікаво. А як, на вашу думку, можна підвищити свої шанси на отримання роботи в США?
“Не дивлячись на високу конкуренцію на ринку тестувальників в США, Канаді чи Європі — існує кілька ключових аспектів, які можуть допомогти працівнику з України знайти роботу на іноземному ринку.
- Високий рівень володіння англійською мовою
Володіння англійською мовою на високому рівні є обов’язковою умовою для успішного працевлаштування в іноземній IT-галузі. Вам потрібно бути здатними спілкуватися з командою, менеджментом та замовниками під час мітингів, розуміти технічну лексику, вміти читати та розуміти документацію.
- Досвід та знання
Конкуренція висока, тому важливо мати портфоліо проєктів та досвід роботи з відомими технологіями й інструментами.
Увесь ваш досвід та всі знання треба упакувати в резюме.
Вміння гарно складати резюме — це окремий скіл. Потрібно знати, як має виглядати резюме, скажімо, для американського ринку або для ринку Європи. В Америці є ціла культура стосовно оформлення резюме, cover letter, follow-up email, формату спілкування з рекрутером.
- Культурна відповідність (Cultural Fit)
Іноземні компанії приділяють велику увагу культурній відповідності своїм працівникам.
Наприклад, для ринку США важливо бути відкритим, позитивним і готовим працювати в команді. Особисті якості, такі як емпатія, лідерство, і спроможність працювати в мультикультурному середовищі — тут дуже цінуються, адже, наприклад, у мене в компанії є працівники з США, України, Індії, Німеччини, Канади та інших країн.
- Нетворкінг (Networking)
Знайомства та контакти в IT-індустрії можуть бути важливими для знаходження нових можливостей. Участь у професійних конференціях, вебінарах тощо відкриє перед вами двері у закордонний світ ІТ!”
- Який етап працевлаштування ви вважаєте найскладнішим?
“Можу сказати, що для мене найскладнішим етапом було (і досі залишається) проходження інтерв’ю з рекрутерами.
- По-перше, інтерв’ю треба проходити англійською мовою.
- По-друге, треба добре розбиратися у галузі тестування.
- І по-третє, це стрес для нервової системи. “
- Тож, як можна найкраще підготуватися до етапу співбесіди?
“Зараз я є членом класної групи тестувальників, які вивчилися на QA та шукають роботу на ринку США. І ось в чому полягає особливість нашої групи.
Кожного тижня ми проводимо Мок-інтерв’ю одне з одним. Це тренувальне інтерв’ю, яке симулює спілкування з рекрутером.
Мок-інтерв’ю проводять люди, які вже працюють у галузі IT, є дуже компетентними та професійними. Вони ставлять питання, підказують — як краще відповідати, діляться своїм досвідом.”
- Можете дати кілька порад особисто для студентів A-Level?
“Звісно! Багато людей з нашої групи вже отримали свої очікувані job offer, тож я можу стисло поділитися їх досвідом та лайфхаками з підготовки та проходження інтерв’ю.
Деякі пункти можуть здатися банальними, але вони є дуже важливими:
- Приходьте на інтерв’ю у гарному вигляді, будьте привітними.
- Якщо це ремоут-інтерв’ю, перевірте що у вас стабільний інтернет та достатнє освітлення в кімнаті.
- Не відповідайте на питання, доки до кінця не зрозумієте, чого від вас хочуть. Деякі питання передбачають обов’язкові уточнення – тож не соромтеся ставити зустрічні питання.
- На будь-якому з етапів інтерв’ю, коли вас запитують, чи є у вас питання – вони мають бути. Тож підготуйте заздалегідь 4-8 питань.
- Знання компанії – це must have. Вивчіть все про компанію, її продукт та власників. Якщо є можливість, зробіть тестування або аналіз продукту/послуги компанії та розкажіть про власні висновки. Це відразу виділить вас серед інших кандидатів.
- Будьте професійними, але залишайтеся собою – не бійтеся показувати своє незнання чогось. Усе знати неможливо.
- Ніколи не ігноруйте small talk, розвивайте це вміння. Включайтеся в «відсторонену» розмову, це важливо. Люди шукають в команду людей, а не роботів.
- Якщо знаєте декілька способів розв’язання задачі — запитайте, яким чином інтерв’юер хоче бачити рішення. Це також зможе виділити вас серед кандидатів.
- Використовуйте усі платформи для пошуку вакансій, які тільки знаєте!
- Якщо у вас середній рівень англійської — дайте завдання Chat GPT: “надати вам 20/30/40 найпопулярніших питань з відповідями для інтерв’ю на позицію тестувальника англійською мовою.”
Потім ви можете “попросити” Siri записати аудіо з питаннями та відповідями, які згенерував Chat GPT — і слухати їх завжди, коли є вільний час. Через кілька тижнів ви побачите, що самі можете відповідати англійською на часті запитання від рекрутера!
- Коли ви подаєтеся на вакансію, не звертайте увагу на дату її відкриття. Наша колега знайшла роботу з вакансії, якій було 4 місяці.
- Якщо резюме не працює – переписуйте його, доки не запрацює. Резюме повинно вас продавати!
- Робіть мінімум 30 відгукувань на вакансії на день.
- Подавайтеся на одну й ту саму вакансію на різних сайтах.
- Додайте до свого резюме ваші досягнення з цифрами або у відсотках (наприклад, автоматизував 100% regression test cases).
- Проходьте так багато інтерв’ю, як тільки можете. Тренуйтеся перед дзеркалом, проходьте Мок-інтерв’ю — і ви неодмінно отримаєте ваш job offer!”
Дякуємо Вікторії за таку цікаву розмову! Та нагадуємо, що кожен студент A-Level отримує бонусні заняття зі складання резюме та проходження співбесід.
Ми зацікавлені в тому, щоб ви знайшли своє місце в IT – незалежно від країни та напрямку! Приєднуйтеся, щоб зробити перший крок разом з нами!