Тим, хто вибирає мову програмування для подальшого вивчення з нуля, дуже важко зорієнтуватися та зробити зважений вибір. Кожна мова має свої переваги та недоліки, можливості для використання і подальшого кар’єрного розвитку. 

Але на старті найважливіше — звертати увагу на наступні характеристики:

  1. Поріг входження — наскільки легко та швидко можна опанувати нову мову без попереднього досвіду;
  2. Призначення — для яких проєктів та задач можна застосувати конкретну мову програмування. 

Наприклад, для роботи з мобільними додатками краще підійде Java або Kotlin, а для створення веб-сайтів — JavaScript. Є також мультизадачні мови програмування, наприклад, Ruby.

  1. Розвиненість спільноти — підтримка для подальшого розвитку, кар’єрного просування, швидкого пошуку інформації та розв’язання проблем.
  2. Актуальність — важливо дослідити, чи використовується мова зараз на реальних проєктах та чи є вона затребуваною серед роботодавців.

Саме за цими критеріями сьогодні ми розглянемо одну з найбільш популярних та перспективних мов програмування — Ruby. Поговоримо про її переваги та можливості, щоб кожен міг визначити для себе — чи хоче вибрати її для подальшого вивчення.

Коротка історія створення мови Ruby

Звідки взялася ця мова, та завдяки чому стала популярною?

Рубі — це динамічна, об’єктно-орієнтована мова програмування, яка була створена наприкінці 1990-х років Юкіхіро Мацумото в Японії. Метою Мацумото було — створити таку мову розробки, яка була б простою, і водночас потужною. 

У 1995 році вона була вперше випущена для загального використання, і дуже швидко почала набирати прихильників, завдяки своїй легкості, гнучкості та зручності.

Спочатку Ruby використовували для створення сайтів та веб-додатків, згодом — для ігор, мобільних додатків, наукових досліджень тощо. Сьогодні вона “покриває” величезну кількість задач з розробки та продовжує збільшувати свою популярність.

Поговоримо більш детально — які саме переваги має Рубі для розробників у сучасному світі?

Переваги Ruby

Вище ми вже коротко перерахували критерії, за якими треба оцінювати мови програмування для прийняття зваженого рішення. Тому давайте розберемо — чим відрізняється мова Ruby у сучасному світі: 

  • Легкість у навчанні

Мова програмування Ruby має легкий для сприйняття синтаксис, який дозволяє початківцям швидко та ефективно засвоювати новий матеріал та опановувати нову професію в IT.

  • Гнучкість та розширюваність

Ruby має динамічну типізацію, що дає можливість програмістам швидко змінювати код та додавати нові функції, які відповідають їх потребам. 

  • Підтримка спільноти

Ruby має широку спільноту програмістів, які розробляють та підтримують бібліотеки, фреймворки та інструменти для роботи на Ruby. Також, Ruby є частиною багатьох відкритих проєктів. Програмісту будь-якого рівня буде легко знайти відповіді на свої питання, отримати готове рішення та опанувати нові навички.

  • Тестування

Ruby має декілька вбудованих фреймворків для тестування коду, таких як RSpec та Cucumber, що дає можливість програмістам швидко та ефективно перевіряти свій код на помилки. Це робить роботу швидкою, якісною та комфортною.

  • ООП

Ruby є об’єктно-орієнтованою мовою програмування. Це означає, що вона базується на об’єктах, а не на функціях — тому дозволяє розробникам більш ефективно працювати з кодом.

  • Ruby on Rails

Ruby on Rails є одним з найпопулярніших фреймворків для розробки веб-додатків. Цей фреймворк використовує мову програмування Ruby та має вбудовану підтримку баз даних; забезпечує зручну роботу зі статичним контентом; дає можливість швидко розробляти високоякісні веб-додатки.

Про цей пункт ми поговоримо детальніше трохи нижче. 

Усі ці переваги роблять Ruby популярною мовою програмування в сучасному світі. 

Ви зможете вивчити її без попереднього досвіду в програмуванні, вибрати будь-який цікавий для себе напрям, швидко та ефективно виконувати задачі та отримувати допомогу у величезній спільноті програмістів.

Роль Rails у популяризації Ruby

Можливо, ви чули про такий фреймворк, як Ruby on Rails (RoR). Зараз він є одним з найбільш популярних фреймворків та затребуваних для розробки веб-додатків. 

Головні переваги Ruby on Rails – швидкість, вбудовані засоби для тестування та висока продуктивність. Якщо казати простіше, RoR дозволяє розробникам швидко створювати круті та якісні веб-додатки. 

Rails використовує саме Ruby, що робить цю мову ідеальною для створення веб-додатків. 

Але ж це не єдиний напрям, де можна застосовувати Рубі.

Де можна використовувати Ruby?

Мова програмування Ruby є досить універсальною і може бути використана для розв’язання різноманітних задач. Основні сфери використання Ruby:

  1. Веб-розробка 

Ruby використовується для створення веб-додатків та веб-сайтів за допомогою фреймворків Ruby on Rails, Sinatra, Hanami.

  1. Автоматизація завдань

Мова може бути використана для написання скриптів з метою автоматизації завдань, таких як резервне копіювання даних, обробка зображень, збір даних з Інтернету тощо.

  • Розробка ігор

Рубі може бути використана для створення 2D та 3D ігор за допомогою фреймворків Gosu, Rubygame.

  1. Системна адміністрація

Ця мова розробки може бути використана для автоматизації завдань системного адміністрування, таких як налаштування серверів, моніторинг системи.

  • Розробка мобільних додатків

Також зараз Ruby активно використовують для створення мобільних додатків за допомогою фреймворку RubyMotion.

  • Наукові дослідження

Мова програмування Ruby застосовується для створення програм для обробки даних, аналізу та статистичних обчислень. Це дуже перспективний сучасний напрям. 

Якщо казати про приклади з життя, то ось кілька проєктів, де використовується Ruby:

  • GitHub (використовує Ruby on Rails)

GitHub – це онлайн-платформа для зберігання та управління проєктами з використанням системи контролю версій Git. Вона дозволяє розробникам відстежувати зміни у вихідному коді проєктів, а також публікувати свої проєкти та співпрацювати з іншими розробниками у всьому світі. Зараз GitHub є однією з найпопулярніших і знакових платформ для розробки та спільної роботи над проєктами з відкритим кодом.

  • Airbnb

Airbnb – це онлайн-платформа для пошуку та бронювання житла у різних містах та країнах світу. На цій платформі можна швидко знайти апартаменти, будинки, квартири, вілли та інші варіанти розміщення від місцевих мешканців.

  • Basecamp

Basecamp – це платформа для управління проєктами та командної роботи. Вона містить різні інструменти для організації завдань, комунікації та спільної роботи над проєктами. Basecamp також надає можливість створення списку завдань, календарів, файлових сховищ. За допомогою Basecamp команда може легко синхронізувати роботу та відстежувати прогрес проєкту.

 

Тож, якщо це саме та мова, яку ви шукали, перейдемо до наступного питання — з чого почати її опанування?  

Як початківцю почати вивчати Ruby

Якщо у вас немає системи, то навіть проста та гнучка мова програмування може погано піддаватися вивченню. Тому, перш за все, важливо побудувати грамотну програму для поступового занурення у цей напрям. 

Викладачі A-Level присвятили цьому багато уваги — щоб курс з Ruby містив всю необхідну інформацію, багато практики для виконання реальних задач та мінімум “води”. Задача курсу — дати максимум для успішного старту за стислий термін.

 

Також можна використовувати кілька корисних безкоштовних ресурсів для самонавчання:

  1. Codecademy — сайт з інтерактивними уроками для вивчення Ruby та інших мов програмування: https://www.codecademy.com/catalog/language/ruby 
  1. RubyMonk — має більш глибокий підхід до вивчення мови Ruby, та дозволяє розробникам розуміти більш складні концепції: https://rubymonk.com/ 
  2. Exercism — об’єднує величезну спільноту розробників, які дають фідбек та підтримку під час вивчення програмування: https://exercism.org/ 

Найкращий результат буде тоді, коли ви будете поєднувати навчання на курсі з самонавчанням у вільний час. Щоб опанувати мову програмування з нуля, потрібно відточити практичні навички та “набити шишки” ще до початку роботи.

Але що очікує на програмістів після навчання? 

Середня зарплата за напрямом Ruby в Україні

Згідно з дослідженням DOU Community, середня зарплата Ruby-розробника в Україні складає близько 40 тисяч гривень на місяць. Але не забувайте, що заробітна плата залежить від позиції (Junior/ Middle/ Senior), компанії, конкретних проєктів та інших факторів. Галузь IT відкриває великі перспективи, але тільки ви впливаєте на те, скільки будете заробляти.

Чи варто вивчати Ruby у 2023 році з нуля?

Якщо підсумувати все, про що ми сьогодні поговорили, можна впевнено сказати, що для початківців мова Ruby є чудовим вибором для здобуття нової професії. 

Вже за пів року ви зможете почати будувати власну кар’єру та заробляти більше. Але це лише за умови грамотного підходу до процесу навчання. 

Тому не витрачайте свій час та гроші даремно, обирайте послідовний та прицільний підхід до вивчення мови Ruby в A-Level!

Ще iсторii

Олег Єрмолов

“Щоб досягти успіху, потрібно мати чітку мету перед очима та велике бажання за неї боротися. А ще – внутрішнє усвідомлення того, яких цілей ти повинен досягти до кінця року. Бо якщо цього немає, хтось доб’ється успіху замість тебе. І ти вже ніколи не зможеш його наздогнати та стати кращим!”   Якщо ви вважаєте, що відомі

Вiдгук повнiстю

Гриб Микита

“Я вирішив програмувати на Java, тому що грав в Minecraft” Гриб Микита Java Software Engineer, випускник IT-школи A-Level Всім привіт! Мене звати Микита, зараз я працюю в компанії EPAM Systems на позиції Software Engineer. Першу роботу в IT я отримав ще під час навчання в A-Level, коли мені щойно виповнилось 18 років. А починалось все

Вiдгук повнiстю

Кирил Поронько

“Після кожної вивченої теми потрібно багато практикуватися, бо гола теорія не дасть майже нічого. Лише відточуючи навички до автоматизму, можна навчитися повною мірою використовувати опанований предмет: технологію, фічу мови тощо.”

Вiдгук повнiстю

Бендера Олександр

“Ніколи не пізно кардинально змінити кар’єрний шлях. Я це зробив у віці майже 30 років! Мені здавалося, що поїзд вже скоро піде і влитися в новий напрям у такому віці буде досить складно. Але за правильного підходу можливо все! Головне – не здаватися, вірити в себе, продовжувати йти до своєї мети, навіть якщо щось не

Вiдгук повнiстю

Загальні питання

Який формат проведення занять: онлайн чи офлайн?

Заняття у школі проводяться в режимі онлайн.

В які дні та час проводяться заняття?

Заняття у школі проходять двічі на тиждень. Адміністрація школи затверджує розклад для кожної групи окремо. Це може бути один з трьох варіантів:

- понеділок (19:00-22:00) та четвер (19:00-22:00);
- вівторок (19:00-22:00) та п'ятниця (19:00-22:00);
- середа (19:00-22:00) та субота (11:00-14:00).

Самостійно обирати дні та час занять не можна.
Але ви можете дізнатися у менеджера по роботі з клієнтами, за яким із трьох видів розкладу займатиметься саме ваша група.

Чи є заняття з англійської мови?

Так, на всіх курсах (крім “Основи Програмування”) передбачені безкоштовні заняття з англійської мови. Вони проводяться в неділю - час занять залежить від вашого вихідного рівня англійської мови.

Чи видається сертифікат після навчання?

Так, після успішного завершення навчання ви отримуєте сертифікат про закінчення курсу.

Курс завжди стартує у вказану на сайті дату?

Курс практично завжди стартує у призначену дату.
Винятками можуть бути зовнішні чинники, на які школа не може вплинути. Або якщо в групі не набирається достатня кількість людей, тоді дата старту може бути зсунута на період до 2-х тижнів.

Що відбувається, якщо група не набирається до старту?

Якщо в групі до анонсованої дати старту не набирається 50% студентів, ми зміщуємо дату старту на період до 2 тижнів, про що попереджаємо всіх студентів, які вже записалися до цієї групи. Навіть якщо протягом цього часу ми не набираємо жодної людини - ми все одно стартуємо навчання з тією кількістю студентів, яка є.

Де можна почитати відгуки про школу?

На сторінці кожного курсу є відгуки про курс. Також є сторінка всіх відгуків від компаній-партнерів та окрема спільна сторінка відгуків

Якщо я не маю досвіду, чи можу я навчатися у вашій школі?

Так. У нашій школі всі курси складені таким чином, що ви можете прийти на навчання абсолютно без знань у сфері - але зайвими вони не будуть. З корисною інформацією стосовно різних IT-курсів та напрямів ви можете ознайомитись ще перед навчанням у нашому блозі

Чи можу я почати вчитися з середини курсу?

Так, у вас є така можливість, але для цього вам потрібно буде пройти співбесіду з викладачем, щоб він визначив рівень ваших знань. Також вам потрібно буде здати пройдені модулі, після чого вас допустять до навчання з того місяця, коли ви приєдналися.

Чи можна перевестися на наступний набір, якщо у мене виникли складності, і я зараз не можу відвідувати заняття?

Так, ми практикуємо переведення на наступний потік або на інший напрям, але тільки за умови наявності вільних місць у групі.

Хто ваші викладачі?

Викладачі в нашій школі - це практикуючі фахівці, які працюють в IT-компаніях, з досвідом не менше 3-х років. Кожен викладач проходить 3 етапи співбесіди, а також консультації з навчального процесу перед тим, як буде допущений до викладання в нашій школі.

Який мені потрібен ноутбук для занять?

Стандартний ноутбук для офісної роботи з мінімальними вимогами: процесор i3, ОЗУ мінімум 8гб та SSD 256 Гб.

Чи є у вас зворотний зв'язок на курсах?

Щомісяця адміністрація школи проводить анкетування студентів для збору зворотного зв'язку про викладачів, якість освіти та зручність навчання в нашій школі.

Договір та оплата

Як здійснюється підписання договору зі школою?

Є 3 варіанти підписання договору зі школою:
Договір підписується через електронно-цифровий підпис ПриватБанку та сервісу “paper less”;
Через електронно-цифровий підпис у сервісі “Дія” та електронний сервіс “Вчасно”
Відправлення договору у паперовому вигляді через Нову Пошту для підписання.

Які є види оплати за курси?

Виключно оплата за реквізитами на розрахунковий рахунок школи.

Який крайній термін сплати за курс?

При щомісячній оплаті - через кожні 8 занять. Тобто: раз на місяць в перше заняття навчального місяця.
Якщо двома частинами, то друга оплата має бути внесена на початку четвертого місяця (на 24-му занятті).

Чи передбачено повернення коштів за курси, якщо я не можу продовжувати навчання?

Згідно з договором, ви можете повернути 50% від вартості непройдених занять, що були оплачені. Повернення можливе з поважної причини та надання документів, що її підтверджують.

Чи можна ознайомитись з договором до запису на курс?

Так, ви можете звернутися з таким запитом до нашого менеджера. Ми надішлемо приклад договору на електронну пошту або в Telegram.

Чи можна сплатити готівкою?

Ні, оплата проводиться тільки на розрахунковий рахунок.

Працевлаштування

Як відбувається працевлаштування?

Школа веде студента від початку пошуку роботи до отримання ним офера, бере участь у всіх етапах співбесіди в кожній компанії. Школа надає додаткове заняття зі складання резюме та допомагає у комунікації з HR/Rec. Ближче до фіналу навчання рекрутер школи збирає резюме та подає на співбесіди до компаній-партнерів, які вже мають відкриті позиції та знають рівень наших студентів. Вони лояльно ставляться до студентів школи, оскільки багато випускників A-Level вже потрапили до наших партнерів.

Куди ви працевлаштовуєте?

Основні компанії, в які ми працевлаштовуємо випускників - це наші партнери, з якими ви можете ознайомитися на сайті A-Level.

Які умови потрібно виконати, щоб бути працевлаштованим?

Отримати сертифікат про успішне проходження курсів. Також обов'язковою умовою є відвідування занять з англійської мови.
Студент має брати активну участь в процесі працевлаштування: ходити на співбесіди, виконувати тестові завдання і давати фідбек школі по кожному етапу, щоб ми могли вже в процесі підкоригувати проблемні моменти.

На всіх курсах є гарантія працевлаштування?

На багатьох наших напрямках є працевлаштування, проте, на жаль, не на всіх. Але ми працевлаштовуємо на всіх напрямках, незалежно від гарантії. Найважливіше - це знання та бажання самого студента!

Чи можу я вибрати компанію для працевлаштування?

Студент може написати свої побажання - ми намагатимемося знайти максимально схожу до них компанію серед наших партнерів. Проте, найголовніше - це знайти першу роботу для наших студентів! На жаль, не завжди є крутий вибір.

Якщо я сам знайду роботу після курсу, мені повернуть гроші?

Ні, повернення коштів з цієї причини не передбачене.Найголовніша мета школи - це можливість для випускників знайти першу роботу. Але якщо студент знаходить роботу самостійно, ми вважаємо, що умови договору виконані, оскільки головна мета здійснена.

Профорієнтація

Як вибрати курс?

Ви можете звернутися за консультацією до адміністрації школи за телефоном або в Telegram. Адміністрація школи проведе консультацію, визначить ваші сильні сторони та допоможе обрати напрям. Також з описом кожного напряму ви можете ознайомитись у нашому блозі в статтях від викладачів та студентів

Де можна детальніше ознайомитися з курсами та технологіями, що вивчаються на них?

На кожній сторінці курсу є програма навчання та детальна інформація про технології, що вивчаються. Також ви можете прочитати детальніше про курси в нашому блозі в рубриці “курс очима викладача”

Чи можна поспілкуватися з викладачами до старту курсу?

Такої можливості немає, але ви можете ознайомитися з викладачами та школою на наших відкритих заняттях, які ми проводимо щомісяця. Стежте за нашими соцмережами та анонсами заходів. Також ви можете підписатися на розсилку, щоб не пропустити повідомлення про наші заходи.
Крім того, познайомитися з викладачами можна в нашому блозі

Процес навчання

Наскільки програми курсів в A-Level актуальні?

Програми курсів коригуються щомісяця: відповідно до нових трендів та оновлень технологій, які передбачені на курсах. Ви можете бути впевнені, що програма буде актуальною на той момент, коли ви будете навчатися на курсах.

На що більше робиться наголос у програмі курсів: на практику чи теорію?

Основний упор у нашій школі робиться на практику, щоб на момент випуску у вас був досвід роботи в команді з практичними завданнями. Завдяки цьому в реальному проєкті ви зможете почувати себе комфортно.

Чи є зв'язок із викладачем у позаурочний час?

Звичайно, ви можете зв'язатися з викладачем у будь-який денний час і, по можливості, він вам відповість. Враховуйте, що наші викладачі - це практикуючі фахівці, які працюють у компаніях. Але ваше питання не залишиться без відповіді у будь-якому випадку.

Чи зберігається запис заняття, якщо я не зміг бути на ньому присутнім?

Так, кожне заняття записується. Ви матимете можливість переглянути заняття за потребою, якщо не змогли бути присутніми.

Чи надаватимуться методичні матеріали для повторення?

Після кожного заняття від викладача ви отримуватимете всі методичні матеріали, презентації, які використовувалися на занятті, а також додаткову літературу для самостійного вивчення.

А є домашні завдання?

Так, домашнім завданням приділяється окрема увага - їх буде багато.

Як проводяться заняття?

Заняття проводяться в режимі online через платформу Google meet.

Як ведеться комунікація з викладачами, групою та адміністрацією школи?

Комунікація ведеться через Telegram групу та електронну пошту.

Як часто проводяться зрізи знань (модулі)?

Модулі можуть проводитись у різні відрізки часу - залежно від курсу. Але в більшості випадків це - раз на місяць.

Чи видаватимуться додаткові методичні матеріали для самостійного вивчення?

Звісно так - таких матеріалів буде велика кількість.

Чи буде у мене якесь портфоліо після випуску зі школи?

Так, на кожному курсі студенти розробляють кілька невеликих проєктів та один великий - випускний. Всі ці проєкти будуть складати ваше портфоліо.

Що потрібно для отримання сертифікату?

Не менше 80% відвідувань занять
Не менше 80% зданих дз
Не менше 7 балів за модульні роботи та фінальні іспити (захист проєкту та технічну співбесіду)