“…Написати код – це не проблема, найбільша проблема – зрозуміти, що саме треба написати”
Сергій Городілов
Software Engineer
Викладач курсу “Python” в A-Level
Всім привіт! Мене звуть Сергій Городілов – я викладаю Python в IT-школі A-Level та працюю на позиції Software Engineer в компанії SoftServe.
Якщо зараз ви бажаєте визначитись з тим, яка професія може змінити ваше життя на краще – не поспішайте наосліп “кидатися” в IT. Найголовніша порада, яку я можу дати людині на старті – це подумати: чи дійсно вам подобається ця галузь?
Через активну пропаганду IT-компаній – професія програміста сьогодні є дуже модною та навіть переоціненою. Важко описати сферу IT простими словами, але вона є доволі специфічною. Звісно, тут є можливість отримувати гідний прибуток, просуватися кар’єрними сходами та підвищувати рівень життя. Але такий результат зумовлений любов’ю до своєї роботи та особистою зацікавленістю у кожному проєкті.
Ніколи не розумів, чому люди обирають IT, маючи інші вподобання та можливості для класного заробітку.
Власне мені розробка сподобалася “з першого погляду”. Свою першу програмку я написав ще в школі – в Excel на VBA. І коли я побачив, як воно прикольно працює – то зрозумів, що обов’язково буду програмувати різні “цікаві штуки”!
Звісно, потім я дізнався, що моя перша програма була нікому не потрібна і треба вчитися іншому. Але початок було закладено.
Тож, якщо ви твердо вирішили, що бажаєте пов’язати своє життя з IT, і причина криється не лише у високій заробітній платі – вам буде цікаво дізнатися більше про мій особистий шлях та можливості навчання в школі A-Level!
Змiст
Після першого досвіду програмування у школі я вирішив, що хочу навчатися в ХАІ. Там протягом 6 років я вчився програмувати.
В мене доволі специфічна спеціалізація – САПР (системи автоматизованого проєктування). Це такий кластер спеціалізованих програм для машино- та літакобудівництва. Тобто софт, що може моделювати досить складні системи.
Ще навчаючись в університеті, я підробляв інженером-програмістом на авіаційному заводі, куди потрапив після практики.
Після цього – влаштувався до IT-компанії Intetics, де робив понад 10 років.
Зараз я працюю в компанії SoftServe на позиції Software Engineer. Тож хочу трохи розповісти про свою теперішню професію.
Зараз існує досить цікава тенденція в IT-галузі: ми поступово відходимо від професій PHP developer, Python developer тощо, і рухаємося у бік позиції Software Engineer.
Це така спеціалізація, коли немає фактичного розділу за мовами програмування. Людина розробляє ПЗ, і головне – це результат. Звісно, стек у програміста може бути різним: на PHP, Python, С# тощо.
Якщо казати про переваги Software Engineer – це, перш за все, діджиталізація світу. Далеко дивитись не треба. Українським додатком “Дія” захоплюється весь світ! Тому можу зробити висновок, що у найближчі 50 років ця професія буде дуже актуальною та затребуваною.
Власне моє ставлення до програмування на позиції Software Engineer звучить так: “Вау, дуже круто що я буду створювати крутецькі продукти, які будуть сприйматися людством, як інновація”. Але якщо я особисто не прикладу до цього рук, то, можливо, це зробить хтось із моїх студентів!
Мені взагалі подобається програмувати, створювати щось нове та корисне. Зазвичай я не працюю над проєктами, які мають за мету – змінити світ. Я люблю працювати з завданнями, де можу сам відразу бачити результат.
Багато хто зливає свою роботу в “чорну діру”: написав код – і неважливо, що з ним буде далі, як він змінить чиєсь життя, та чи змінить взагалі.
Але мені останнім часом щастить з проєктами. У мене часто з’являється можливість самостійно користуватись сервісами, котрі я створював, чи хоча б спостерігати за їх розвитком, читати відгуки користувачів.
Коли є можливість бачити відгуки та знати, що тисячі людей користуються твоїм сервісом – ти розумієш, що недаремно вклав так багато зусиль, не спав ночами та дуже втомлювався. Було важко, але недаремно – саме від цього я відчуваю внутрішній спокій, це дає мені натхнення і мотивує працювати далі!
Більшість моїх проєктів є комерційними, але дещо я розміщую у вільному доступі та періодично оновлюю:
Щоб почати самостійно розробляти цікаві проєкти та відчути цю гаму приємних емоцій – спочатку треба отримати гарну базу. Тож, розкажу вам про курс Python в IT-школі A-Level.
Викладати я почав з березня 2021 року. З цим в мене складнощів не було ніколи, бо ще до початку викладання в школі я брав участь в багатьох навчальних конференціях. Мені комфортно виступати з лекційним матеріалом перед аудиторією.
Також я був ментором у своїй компанії, працював з молодшими спеціалістами. Тому знав, як треба поводитись зі студентами. Дивився, що вони знають, а де треба їх підтягнути, намагався до кожного знайти свій підхід.
Першу групу я пам’ятаю доволі гарно. Єдиною проблемою тоді було – вивчити імена, бо студентів записалося дуже багато. Тільки три заняття я витратив на те, щоб всіх запам’ятати. Для мене це було важливо, бо мій улюблений викладач в ХАІ взагалі знав імена та по батькові цілого потоку! Тому я твердо вирішив для себе: якщо мій улюблений викладач може – то маю і я!
Спеціалізуюсь я, власне, на Python. На курсі підключаюсь вже перед фіналом – на блок ООП (об’єктно орієнтоване програмування).
Я навчаю студентів працювати в об’єктно орієнтованому світі, бо ООП має свою власну концепцію. Людям, які звикли до процедурного стилю написання, буває важко перемикнутися на мислення об’єктами, а не окремими рядками коду.
Моя задача – допомогти студентам зрозуміти, як перемкнути своє мислення на ООП-стиль, і що з цим робити далі. Разом ми вчимося писати код таким чином, щоб його було легко підтримувати та змінювати.
Курс Python розрахований на людей, які не мають жодного розуміння комп’ютерних наук та навіть базової комп’ютерної грамотності. Грубо кажучи, курс розрахований на рандомну людину з вулиці, яку посадили за парту та почали навчати.
Можна умовно поділити курс Python на дві великі частини:
Тож на виході, коли людина вже успішно захистила свій проєкт, вона має усі базові навички, щоб працювати на позиції Trainee або Junior Python Developer.
Взагалі роботу на Python ми можемо поділити на 4 великі категорії:
Це такі частини Python, які не відносяться одна до одної. Вони просто використовують цю мову програмування загального призначення. Тож кожен випускник зможе сам для себе вирішити, як саме він хоче розвиватися у майбутньому.
Python часто порівнюють з PHP та Ruby. Вони так само є мовами загального призначення, але знайти вакансію Ruby-програмісту складнувато, а от Python-розробнику – досить легко.
Щоб бути успішним програмістом, потрібно мати 3 речі: технічну базу, певні soft-скіли та задоволення від роботи. Поговоримо детальніше саме про особливості характеру, які відрізняють успішного розробника.
На мою думку, програміст повинен мати любов до прекрасного, щоб все гарно “лягало одне на одне”. Якщо цього немає, можливо, доведеться пересилювати себе – тоді не буде задоволення від роботи.
Також завжди треба діяти, щоб дізнатися – що подобається, а що ні. Якби колись у школі я не спробував написати свою першу програмку, то зараз міг бути далекобійником (бо мені подобались фури), чи пішов би у військове училище.
Якщо щось не виходить – не треба відразу все кидати. В мене і досі буває, що виникають складнощі. Дивлюсь на код – і нічогісінько не розумію: що це таке, для чого, що воно робить. Але я не відкидаю задачу, а сідаю та розбираюся. Якщо не виходить самостійно – питаю у колег.
До речі, вміння звертатися по допомогу – це також дуже важливий скіл, який допоможе вам не тільки в роботі, а й під час навчання. Не треба соромитись – кожен стикається з проблемами. Розробник – це “рішало” у світі IT, і він повинен розв’язувати проблеми будь-яким шляхом. Головне – самому собі зізнатися, що ви чогось не знаєте чи не можете розібратися самостійно. Тоді зможете спокійно звернутися до викладача чи колег за порадою. Пам’ятайте, що найгірше питання – це те, що не було поставлене.
Робота над проєктом починається з ознайомлення з вже існуючою базою коду. Далі якась дуже гарна людина (в нас це бізнес-аналітик Артем), спілкуючись з замовником, дізнається про його очікування. Потім він перекладає розробникам на професійну мову – що треба зробити. І починається найцікавіше – мозковий штурм!
Нам треба придумати, як швидко, зручно та ефективно втілити бажання замовника в реально працюючий код. Цей етап обмірковування може займати до тижня. Девелопери сидять і дивляться на код, обдумуючи, як “вплести” нову логіку. А потім буквально за 2-3 дні виконується технічна частина роботи. Наступний етап – перевірка коду тестувальниками. І коли вже починає існувати нова, стабільна версія – люди можуть користуватися впровадженими функціональними можливостями!
Тож, написати код – це не проблема, найбільша проблема – зрозуміти, що саме треба написати. Для цього потрібен досвід та постійний саморозвиток.
Пропоную почитати з книжок Марка Лутца та офіційної документації (https://docs.python.org/3/)
А за базовими знаннями та навичками для успішного старту кар’єри записуйтеся на курс Python в A-Level! До зустрічі!
Читати 11 хвилин
Змiст
Подiлитися з друзями:
“Чудово, що в A-Level теорія ніколи не йшла окремо від практики. Ми готувалися до реальної роботи, вчилися знаходити баги в тих місцях, про які інші навіть не замислюються, креативно підходили до різних завдань. Зараз я постійно користуюся цими вміннями в роботі!”
Вiдгук повнiстю“Можу порадити вам — навіть не думати про інші школи та курси! Я не можу передати, наскільки я щаслива, що доля привела мене саме в A-Level! Вони найкращі!
Де ще тебе навчать повної бази, розкажуть цікаві фішки та лайфаки, постійно будуть мотивувати та підтримувати, а також проходити з тобою шлях пошуку роботи рука об руку після завершення курсів?”
Я знаю, що таке — шукати першу роботу без жодного досвіду. Розумію, як складно знайти ту компанію, що зверне увагу на Trainee/June та захоче дійсно інвестувати в молодого фахівця свій час та кошти.
Для мене це вже пройдений етап. Але кожен Senior колись починав свій шлях з навчання і також не знав, що на нього очікує далі. Пам’ятайте про це та заряджайтеся впевненістю!”
“IT-школа A-Level орієнтована саме на працевлаштування своїх студентів, а не просто на відчитування лекцій та випуск учнів. Тому весь процес навчання був побудований таким чином, щоб кожен зміг себе реалізувати у майбутньому.”
Вiдгук повнiстюЗаняття у школі проводяться в режимі онлайн.
Заняття у школі проходять двічі на тиждень. Адміністрація школи затверджує розклад для кожної групи окремо. Це може бути один з трьох варіантів:
- понеділок (19:00-22:00) та четвер (19:00-22:00);
- вівторок (19:00-22:00) та п'ятниця (19:00-22:00);
- середа (19:00-22:00) та субота (11:00-14:00).
Самостійно обирати дні та час занять не можна.
Але ви можете дізнатися у менеджера по роботі з клієнтами, за яким із трьох видів розкладу займатиметься саме ваша група.
Так, на всіх курсах (крім “Основи Програмування”) передбачені безкоштовні заняття з англійської мови. Вони проводяться в неділю - час занять залежить від вашого вихідного рівня англійської мови.
Так, після успішного завершення навчання ви отримуєте сертифікат про закінчення курсу.
Курс практично завжди стартує у призначену дату.
Винятками можуть бути зовнішні чинники, на які школа не може вплинути. Або якщо в групі не набирається достатня кількість людей, тоді дата старту може бути зсунута на період до 2-х тижнів.
Якщо в групі до анонсованої дати старту не набирається 50% студентів, ми зміщуємо дату старту на період до 2 тижнів, про що попереджаємо всіх студентів, які вже записалися до цієї групи. Навіть якщо протягом цього часу ми не набираємо жодної людини - ми все одно стартуємо навчання з тією кількістю студентів, яка є.
На сторінці кожного курсу є відгуки про курс. Також є сторінка всіх відгуків від компаній-партнерів та окрема спільна сторінка відгуків
Так. У нашій школі всі курси складені таким чином, що ви можете прийти на навчання абсолютно без знань у сфері - але зайвими вони не будуть. З корисною інформацією стосовно різних IT-курсів та напрямів ви можете ознайомитись ще перед навчанням у нашому блозі
Так, у вас є така можливість, але для цього вам потрібно буде пройти співбесіду з викладачем, щоб він визначив рівень ваших знань. Також вам потрібно буде здати пройдені модулі, після чого вас допустять до навчання з того місяця, коли ви приєдналися.
Так, ми практикуємо переведення на наступний потік або на інший напрям, але тільки за умови наявності вільних місць у групі.
Викладачі в нашій школі - це практикуючі фахівці, які працюють в IT-компаніях, з досвідом не менше 3-х років. Кожен викладач проходить 3 етапи співбесіди, а також консультації з навчального процесу перед тим, як буде допущений до викладання в нашій школі.
Стандартний ноутбук для офісної роботи з мінімальними вимогами: процесор i3, ОЗУ мінімум 8гб та SSD 256 Гб.
Щомісяця адміністрація школи проводить анкетування студентів для збору зворотного зв'язку про викладачів, якість освіти та зручність навчання в нашій школі.
Є 3 варіанти підписання договору зі школою:
Договір підписується через електронно-цифровий підпис ПриватБанку та сервісу “paper less”;
Через електронно-цифровий підпис у сервісі “Дія” та електронний сервіс “Вчасно”
Відправлення договору у паперовому вигляді через Нову Пошту для підписання.
Виключно оплата за реквізитами на розрахунковий рахунок школи.
При щомісячній оплаті - через кожні 8 занять. Тобто: раз на місяць в перше заняття навчального місяця.
Якщо двома частинами, то друга оплата має бути внесена на початку четвертого місяця (на 24-му занятті).
Згідно з договором, ви можете повернути 50% від вартості непройдених занять, що були оплачені. Повернення можливе з поважної причини та надання документів, що її підтверджують.
Так, ви можете звернутися з таким запитом до нашого менеджера. Ми надішлемо приклад договору на електронну пошту або в Telegram.
Ні, оплата проводиться тільки на розрахунковий рахунок.
Школа веде студента від початку пошуку роботи до отримання ним офера, бере участь у всіх етапах співбесіди в кожній компанії. Школа надає додаткове заняття зі складання резюме та допомагає у комунікації з HR/Rec. Ближче до фіналу навчання рекрутер школи збирає резюме та подає на співбесіди до компаній-партнерів, які вже мають відкриті позиції та знають рівень наших студентів. Вони лояльно ставляться до студентів школи, оскільки багато випускників A-Level вже потрапили до наших партнерів.
Основні компанії, в які ми працевлаштовуємо випускників - це наші партнери, з якими ви можете ознайомитися на сайті A-Level.
Отримати сертифікат про успішне проходження курсів. Також обов'язковою умовою є відвідування занять з англійської мови.
Студент має брати активну участь в процесі працевлаштування: ходити на співбесіди, виконувати тестові завдання і давати фідбек школі по кожному етапу, щоб ми могли вже в процесі підкоригувати проблемні моменти.
На багатьох наших напрямках є працевлаштування, проте, на жаль, не на всіх. Але ми працевлаштовуємо на всіх напрямках, незалежно від гарантії. Найважливіше - це знання та бажання самого студента!
Студент може написати свої побажання - ми намагатимемося знайти максимально схожу до них компанію серед наших партнерів. Проте, найголовніше - це знайти першу роботу для наших студентів! На жаль, не завжди є крутий вибір.
Ні, повернення коштів з цієї причини не передбачене.Найголовніша мета школи - це можливість для випускників знайти першу роботу. Але якщо студент знаходить роботу самостійно, ми вважаємо, що умови договору виконані, оскільки головна мета здійснена.
Ви можете звернутися за консультацією до адміністрації школи за телефоном або в Telegram. Адміністрація школи проведе консультацію, визначить ваші сильні сторони та допоможе обрати напрям. Також з описом кожного напряму ви можете ознайомитись у нашому блозі в статтях від викладачів та студентів
На кожній сторінці курсу є програма навчання та детальна інформація про технології, що вивчаються. Також ви можете прочитати детальніше про курси в нашому блозі в рубриці “курс очима викладача”
Такої можливості немає, але ви можете ознайомитися з викладачами та школою на наших відкритих заняттях, які ми проводимо щомісяця. Стежте за нашими соцмережами та анонсами заходів. Також ви можете підписатися на розсилку, щоб не пропустити повідомлення про наші заходи.
Крім того, познайомитися з викладачами можна в нашому блозі
Програми курсів коригуються щомісяця: відповідно до нових трендів та оновлень технологій, які передбачені на курсах. Ви можете бути впевнені, що програма буде актуальною на той момент, коли ви будете навчатися на курсах.
Основний упор у нашій школі робиться на практику, щоб на момент випуску у вас був досвід роботи в команді з практичними завданнями. Завдяки цьому в реальному проєкті ви зможете почувати себе комфортно.
Звичайно, ви можете зв'язатися з викладачем у будь-який денний час і, по можливості, він вам відповість. Враховуйте, що наші викладачі - це практикуючі фахівці, які працюють у компаніях. Але ваше питання не залишиться без відповіді у будь-якому випадку.
Так, кожне заняття записується. Ви матимете можливість переглянути заняття за потребою, якщо не змогли бути присутніми.
Після кожного заняття від викладача ви отримуватимете всі методичні матеріали, презентації, які використовувалися на занятті, а також додаткову літературу для самостійного вивчення.
Так, домашнім завданням приділяється окрема увага - їх буде багато.
Заняття проводяться в режимі online через платформу Google meet.
Комунікація ведеться через Telegram групу та електронну пошту.
Модулі можуть проводитись у різні відрізки часу - залежно від курсу. Але в більшості випадків це - раз на місяць.
Звісно так - таких матеріалів буде велика кількість.
Так, на кожному курсі студенти розробляють кілька невеликих проєктів та один великий - випускний. Всі ці проєкти будуть складати ваше портфоліо.
Не менше 80% відвідувань занять
Не менше 80% зданих дз
Не менше 7 балів за модульні роботи та фінальні іспити (захист проєкту та технічну співбесіду)