“Мені здається, що у тестувальників є крута можливість – впливати на роботу команди. Можна аналізувати інформацію, співпрацювати з усіма членами колективу, покращувати якість продукту. Навіть бізнес-аналітики та product owner поважають та враховують думку тестувальника. Але щоб ця думка була корисною, треба багато вчитися та практикувати.”

 

Оксана Філіпова

Senior QA Engineer, викладач на курсі Тестування ПЗ в A-Level

 

Бажаєте опанувати тестування з нуля в A-Level? Тоді ми з вами неодмінно зустрінемося під час навчання! Мене звати Оксана Філіпова, я – спеціаліст з мануального тестування та викладач на курсі “Тестування ПЗ”. 

 

Моя задача – розширювати горизонти людей, що прийшли в IT з різних професій, розповісти про теорію тестування та дати базові знання, які є підґрунтям для подальшої діяльності.

Блок, що я викладаю – це мануальне тестування. Але на курсі ми обговорюємо багато загальних питань: що таке клієнт-серверна архітектура, мобільне тестування тощо.

 

Найбільше мене надихають чудові результати моїх студентів. Я полюбляю спостерігати за їх розвитком, відповідати на складні питання, розбирати з ними разом незвичні кейси. Тому не просто викладаю “за методичкою”, а прагну передати весь свій досвід, всі свої знання та навички для успішної практики випускників.

Сьогодні розповім вам трохи про свою професійну діяльність, роботу тестувальника загалом та особливості курсу в A-Level. 

Усім майбутнім тестувальникам буде цікаво та корисно зазирнути за лаштунки професії!

Професійна діяльність

В компанії, де я працюю, немає чіткого ранжування спеціалістів, як заведено в інших IT-закладах. Я практикую вже понад 5 років та вважаю себе за скілами Senior QA Engineer. 

Колись я також закінчила курс тестування, знайшла своє перше місце роботи та почала будувати кар’єру. Мені довелося змінити декілька компаній: але не тому, що були якісь захмарні вимоги, а тому, що у певних компаніях не було змоги розвиватися. 

Наразі я вже три роки поспіль працюю на одному проєкті. Але жодного дня мені не доводилося нудьгувати чи відчувати рутинність своїх задач. Проєкт дуже динамічний та цікавий, команда постійно росте – а разом з проєктом та командою росту і я!

 

Постійний розвиток та прогрес – це моя внутрішня потреба. Тож зараз я рухаюсь в напрямку менеджменту – управління командою на позиції QA. Маю обов’язки ресурс менеджера, який допомагає іншим спеціалістам перекваліфіковуватися чи підвищувати кваліфікацію. Ще є ідея розвитку аудиту проєктів компанії. Тож перспектив для прогресу дуже багато!

 

Що мені подобається в роботі тестувальника?

Особисто я отримую задоволення від викликів, з якими постійно стикаюся під час роботи. Кожного разу це питання якогось нового рівня. Тому я відчуваю невпинний розвиток, що відбувається не тільки за моїм бажанням, а й за потребою.

В мене немає відчуття, що я вигоріла, застрягла чи не знаю, куди рухатись. Завжди є якийсь перфоменс, що я навіть не встигаю про це думати. 

Але не тільки динамічність та розвиток закохують мене у професію QA.

 

Мені здається, що у тестувальників є крута можливість – впливати на роботу команди. Можна аналізувати інформацію, співпрацювати з усіма членами колективу, покращувати якість продукту. Навіть бізнес-аналітики та product owner поважають та враховують думку тестувальника. Але щоб ця думка була корисною, треба багато вчитися та практикувати. 

 

Ще мене неймовірно надихає моя команда. У когось я вчусь, комусь – сама передаю власні знання. Приємно відчувати себе важливою ланкою цього механізму. 

Разом ми працюємо над дуже цікавим проєктом. Наш основний клієнт – це компанія Lego! Я впевнена, що кожного дня ми робимо надзвичайно круту річ для гіганта в іграшковому світі. Тож натхнення буває не тільки в професії чи команді, а й в самому проєкті. 

 

Головне – бути на своєму місці.

Чому я раджу вибирати тестування?

Тут все легко. Коли ти стаєш уже більш досвідченим “скілованим” тестувальником, то можеш впливати не тільки на кінцеву якість продукту, а й на весь процес роботи команди.

Тобто QA – це така особа, яка здається не зовсім важливою, але має значний вплив на будь-які процеси. Тестувальник, що має достатньо досвіду та навичок, може не тільки відшукати помилки, а й попередити їх, працюючи пліч-о-пліч з командою!

Курс “Тестування ПЗ” від A-Level

Якщо ви вже вирішили, що хочете бути тестувальником, розповім вам трохи детальніше про наш курс в A-Level.

Він містить кілька блоків, кожен з яких має свою ідею. 

 • Спочатку ми розбираємо основи тестування: що це таке, які є стандарти та техніки тестування ПЗ тощо. 
 • Потім – вивчаємо, як відбувається робота над проєктом в команді, поринаємо в процес від початку до кінцевого результату. 
 • Переходимо до практичної частини, де студенти можуть попрактикуватися, створити тестову документацію, отримати перший досвід та “приміряти” на себе роль QA Engineer.
 • Також на курсі ми вивчаємо основи HTML, SQL, API testing. Це базові пункти, які допомагають зрозуміти: як працює IT в цілому, та що ще роблять тестувальники, крім пошуку багів.

Soft skills для тестувальника

Якщо у вас все добре з hard skills, це не означає, що ви можете отримати будь-яку вакансію та досягти значних успіхів у професії. Бо рекрутери та роботодавці будуть перевіряти також ваші soft skills. 

Бути тестувальником – це не тільки шукати помилки у коді. Ми маємо перевіряти роботу інших членів команди, вказувати на помилки спеціалістів різного рівня (рахуючи Senior, що знають декілька мов програмування). 

 

Тестувальник має бути людиною, яка вміє доносити помилки в ПЗ так, щоб розробник хотів їх виправити якомога швидше і якісніше. Тобто QA має мотивувати програміста настільки, щоб наступного разу код був ще кращим і чистішим. 

Вміння доносити негативну новину з позитивним та продуктивним налаштуванням на подальшу роботу – найважливіша навичка тестувальника. Творець коду після вашої розмови має відчути радість від того, що баг знайшов тестувальник, а не кінцевий користувач на продакшені. Тоді робота буде стрімко просуватися вперед!

Мені навіть здається, що тестувальникам легше прокачати hard, ніж soft skills.

Порада для майбутніх тестувальників

Озираючись на свій досвід, я можу дати таку пораду – не тупцюйте на місці. Обкладіться IT-пропагандою, шукайте цікаві статті на популярних сайтах (наприклад, DOU), намагайтеся зрозуміти, що цікавить саме вас. 

Якщо ви вже наважилися змінити професію в IT, то підходити до цього треба вкрай відповідально та вмотивовано! 

Перш ніж йти на курси чи шукати ментора, почитайте кілька невеликих книжечок, статей. Важливо знайти саме ту “книжку”, яку вам хочеться читати, та яка зможе підштовхнути вас у вірному напрямку.

 

Щоб допомогти всім, хто хоче зробити перші кроки в тестуванні, я зібрала невеличку підбірку корисних сайтів, книжок та каналів для вашого розвитку та натхнення: 

 

 1. Дуже маленький та “загальний” курс з тестування ПЗ: https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:LITS+115+2017_T4/course/
 2. Цікава теорія з тестування:https://vladislaveremeev.gitbook.io/qa_bible/ 
 3. Спільнота тестувальників на DOU: https://dou.ua/forums/tags/QA/?from=toptags_sp 
 4. Статті за напрямом QA: https://dou.ua/users/ramella-basenko/articles/ 
 5. Тренінги, аудити та багато корисностей з тестування вразливостей і навантаження: https://svyat.tech/   
 6. ISTQB стандарти в тестуванні: https://glossary.istqb.org/en/search/ та https://www.rstqb.org/ru/istqb-downloads.html 
 7. Моя сторінка в Linkedin, куди я часто репощу цікаві статті з DOU: https://www.linkedin.com/in/oksanafilipova/ 
 8. Telegram-канали для розвитку soft skills: https://t.me/pro_teamlead https://t.me/qamania 

Чи зможете ви досягти успіху у тестуванні? 

Кожна людина має власні здібності та сильні сторони. Але якщо ви не спробуєте, не наробите власних помилок та не відчуєте себе в ролі справжнього тестувальника – то не зможете зрозуміти, чи досягли б ви тут успіхів.

 

Не треба боятись змінювати професію, чи йти на курси. А найголовніше – не треба боятись, коли щось не виходить. 

Якщо не виходить – це не означає, що треба все покинути. Бо щойно ви отримаєте перші результати через достатню кількість досвіду – вперше відчуєте справжнє задоволення від професії! Доки не виходить – не подобається. А щоб вийшло, треба переступити цей поріг. 

Можна порівняти цей процес з водіння. Мета – навчитись водити машину так, щоб їздити самостійно. Але в процесі навчання ви багато помиляєтесь, стресуєте, розчаровуєтесь у собі. І тільки тоді, коли навчитеся повільно відпускати щеплення і плавно додавати “газу” – зрозумієте «та що там його їздити!». 

Саме цей принцип працює і в навчанні або зміні професії. 

 

Тому я бажаю кожному з вас навчитися “водінню” у сфері тестування! А якщо приєднаєтеся до курсу Тестування ПЗ в A-Level – я допоможу вам отримати максимум користі від навчання для подальшого розвитку!

Тестування ПЗ icon

Тестування ПЗ

Дiзнатися бiльше

Ще iсторii

Гриб Микита

“Я вирішив програмувати на Java, тому що грав в Minecraft” Гриб Микита Java Software Engineer, випускник IT-школи A-Level Всім привіт! Мене звати Микита, зараз я працюю в компанії EPAM Systems на позиції Software Engineer. Першу роботу в IT я отримав ще під час навчання в A-Level, коли мені щойно виповнилось 18 років. А починалось все

Вiдгук повнiстю

Валерій Попов

“…Я не розумів Java. Мені все здавалося нудним і надто складним. Але якось мені вдалося здати модуль, після чого всередині раптом щось “клацнуло”. З’явилося сильне бажання вивчити цю мову самостійно. Я зрозумів, що вона може бути цікавою та простою, якщо підійти до навчання по-іншому.”   Мова програмування Java вважається однією з найскладніших для новачків в

Вiдгук повнiстю

Анастасія Рождественська

Навчання в A-level я згадую з таким саме теплом та ностальгією, як і студентські роки. Дивовижно, але за ці 3 місяці в форматі онлайн викладачі та одногрупники встигли стати для мене справжніми друзями!

Вiдгук повнiстю

Світлана Балюк

“Коли хтось приходить до нас на інтерв’ю Trainee від A-Level – це вже “наша людина”. Ми розуміємо, що в цього претендента на вакансію є і прагнення розвиватися, і достатньо скілів. Це як троюрідний брат, якого ти ніколи не бачив, але знаєш, що він – твоя родина.” Світлана Балюк  HR/Recruiting Team Lead в компанії BeKey, випускниця

Вiдгук повнiстю

Загальні питання

Який формат проведення занять: онлайн чи офлайн?

Заняття у школі проводяться в режимі онлайн.

В які дні та час проводяться заняття?

Заняття у школі проходять двічі на тиждень. Адміністрація школи затверджує розклад для кожної групи окремо. Це може бути один з трьох варіантів:

- понеділок (19:00-22:00) та четвер (19:00-22:00);
- вівторок (19:00-22:00) та п'ятниця (19:00-22:00);
- середа (19:00-22:00) та субота (11:00-14:00).

Самостійно обирати дні та час занять не можна.
Але ви можете дізнатися у менеджера по роботі з клієнтами, за яким із трьох видів розкладу займатиметься саме ваша група.

Чи є заняття з англійської мови?

Так, на всіх курсах (крім “Основи Програмування”) передбачені безкоштовні заняття з англійської мови. Вони проводяться в неділю - час занять залежить від вашого вихідного рівня англійської мови.

Чи видається сертифікат після навчання?

Так, після успішного завершення навчання ви отримуєте сертифікат про закінчення курсу.

Курс завжди стартує у вказану на сайті дату?

Курс практично завжди стартує у призначену дату.
Винятками можуть бути зовнішні чинники, на які школа не може вплинути. Або якщо в групі не набирається достатня кількість людей, тоді дата старту може бути зсунута на період до 2-х тижнів.

Що відбувається, якщо група не набирається до старту?

Якщо в групі до анонсованої дати старту не набирається 50% студентів, ми зміщуємо дату старту на період до 2 тижнів, про що попереджаємо всіх студентів, які вже записалися до цієї групи. Навіть якщо протягом цього часу ми не набираємо жодної людини - ми все одно стартуємо навчання з тією кількістю студентів, яка є.

Де можна почитати відгуки про школу?

На сторінці кожного курсу є відгуки про курс. Також є сторінка всіх відгуків від компаній-партнерів та окрема спільна сторінка відгуків

Якщо я не маю досвіду, чи можу я навчатися у вашій школі?

Так. У нашій школі всі курси складені таким чином, що ви можете прийти на навчання абсолютно без знань у сфері - але зайвими вони не будуть. З корисною інформацією стосовно різних IT-курсів та напрямів ви можете ознайомитись ще перед навчанням у нашому блозі

Чи можу я почати вчитися з середини курсу?

Так, у вас є така можливість, але для цього вам потрібно буде пройти співбесіду з викладачем, щоб він визначив рівень ваших знань. Також вам потрібно буде здати пройдені модулі, після чого вас допустять до навчання з того місяця, коли ви приєдналися.

Чи можна перевестися на наступний набір, якщо у мене виникли складності, і я зараз не можу відвідувати заняття?

Так, ми практикуємо переведення на наступний потік або на інший напрям, але тільки за умови наявності вільних місць у групі.

Хто ваші викладачі?

Викладачі в нашій школі - це практикуючі фахівці, які працюють в IT-компаніях, з досвідом не менше 3-х років. Кожен викладач проходить 3 етапи співбесіди, а також консультації з навчального процесу перед тим, як буде допущений до викладання в нашій школі.

Який мені потрібен ноутбук для занять?

Стандартний ноутбук для офісної роботи з мінімальними вимогами: процесор i3, ОЗУ мінімум 8гб та SSD 256 Гб.

Чи є у вас зворотний зв'язок на курсах?

Щомісяця адміністрація школи проводить анкетування студентів для збору зворотного зв'язку про викладачів, якість освіти та зручність навчання в нашій школі.

Договір та оплата

Як здійснюється підписання договору зі школою?

Є 3 варіанти підписання договору зі школою:
Договір підписується через електронно-цифровий підпис ПриватБанку та сервісу “paper less”;
Через електронно-цифровий підпис у сервісі “Дія” та електронний сервіс “Вчасно”
Відправлення договору у паперовому вигляді через Нову Пошту для підписання.

Які є види оплати за курси?

Виключно оплата за реквізитами на розрахунковий рахунок школи.

Який крайній термін сплати за курс?

При щомісячній оплаті - через кожні 8 занять. Тобто: раз на місяць в перше заняття навчального місяця.
Якщо двома частинами, то друга оплата має бути внесена на початку четвертого місяця (на 24-му занятті).

Чи передбачено повернення коштів за курси, якщо я не можу продовжувати навчання?

Згідно з договором, ви можете повернути 50% від вартості непройдених занять, що були оплачені. Повернення можливе з поважної причини та надання документів, що її підтверджують.

Чи можна ознайомитись з договором до запису на курс?

Так, ви можете звернутися з таким запитом до нашого менеджера. Ми надішлемо приклад договору на електронну пошту або в Telegram.

Чи можна сплатити готівкою?

Ні, оплата проводиться тільки на розрахунковий рахунок.

Працевлаштування

Як відбувається працевлаштування?

Школа веде студента від початку пошуку роботи до отримання ним офера, бере участь у всіх етапах співбесіди в кожній компанії. Школа надає додаткове заняття зі складання резюме та допомагає у комунікації з HR/Rec. Ближче до фіналу навчання рекрутер школи збирає резюме та подає на співбесіди до компаній-партнерів, які вже мають відкриті позиції та знають рівень наших студентів. Вони лояльно ставляться до студентів школи, оскільки багато випускників A-Level вже потрапили до наших партнерів.

Куди ви працевлаштовуєте?

Основні компанії, в які ми працевлаштовуємо випускників - це наші партнери, з якими ви можете ознайомитися на сайті A-Level.

Які умови потрібно виконати, щоб бути працевлаштованим?

Отримати сертифікат про успішне проходження курсів. Також обов'язковою умовою є відвідування занять з англійської мови.
Студент має брати активну участь в процесі працевлаштування: ходити на співбесіди, виконувати тестові завдання і давати фідбек школі по кожному етапу, щоб ми могли вже в процесі підкоригувати проблемні моменти.

На всіх курсах є гарантія працевлаштування?

На багатьох наших напрямках є працевлаштування, проте, на жаль, не на всіх. Але ми працевлаштовуємо на всіх напрямках, незалежно від гарантії. Найважливіше - це знання та бажання самого студента!

Чи можу я вибрати компанію для працевлаштування?

Студент може написати свої побажання - ми намагатимемося знайти максимально схожу до них компанію серед наших партнерів. Проте, найголовніше - це знайти першу роботу для наших студентів! На жаль, не завжди є крутий вибір.

Якщо я сам знайду роботу після курсу, мені повернуть гроші?

Ні, повернення коштів з цієї причини не передбачене.Найголовніша мета школи - це можливість для випускників знайти першу роботу. Але якщо студент знаходить роботу самостійно, ми вважаємо, що умови договору виконані, оскільки головна мета здійснена.

Профорієнтація

Як вибрати курс?

Ви можете звернутися за консультацією до адміністрації школи за телефоном або в Telegram. Адміністрація школи проведе консультацію, визначить ваші сильні сторони та допоможе обрати напрям. Також з описом кожного напряму ви можете ознайомитись у нашому блозі в статтях від викладачів та студентів

Де можна детальніше ознайомитися з курсами та технологіями, що вивчаються на них?

На кожній сторінці курсу є програма навчання та детальна інформація про технології, що вивчаються. Також ви можете прочитати детальніше про курси в нашому блозі в рубриці “курс очима викладача”

Чи можна поспілкуватися з викладачами до старту курсу?

Такої можливості немає, але ви можете ознайомитися з викладачами та школою на наших відкритих заняттях, які ми проводимо щомісяця. Стежте за нашими соцмережами та анонсами заходів. Також ви можете підписатися на розсилку, щоб не пропустити повідомлення про наші заходи.
Крім того, познайомитися з викладачами можна в нашому блозі

Процес навчання

Наскільки програми курсів в A-Level актуальні?

Програми курсів коригуються щомісяця: відповідно до нових трендів та оновлень технологій, які передбачені на курсах. Ви можете бути впевнені, що програма буде актуальною на той момент, коли ви будете навчатися на курсах.

На що більше робиться наголос у програмі курсів: на практику чи теорію?

Основний упор у нашій школі робиться на практику, щоб на момент випуску у вас був досвід роботи в команді з практичними завданнями. Завдяки цьому в реальному проєкті ви зможете почувати себе комфортно.

Чи є зв'язок із викладачем у позаурочний час?

Звичайно, ви можете зв'язатися з викладачем у будь-який денний час і, по можливості, він вам відповість. Враховуйте, що наші викладачі - це практикуючі фахівці, які працюють у компаніях. Але ваше питання не залишиться без відповіді у будь-якому випадку.

Чи зберігається запис заняття, якщо я не зміг бути на ньому присутнім?

Так, кожне заняття записується. Ви матимете можливість переглянути заняття за потребою, якщо не змогли бути присутніми.

Чи надаватимуться методичні матеріали для повторення?

Після кожного заняття від викладача ви отримуватимете всі методичні матеріали, презентації, які використовувалися на занятті, а також додаткову літературу для самостійного вивчення.

А є домашні завдання?

Так, домашнім завданням приділяється окрема увага - їх буде багато.

Як проводяться заняття?

Заняття проводяться в режимі online через платформу Google meet.

Як ведеться комунікація з викладачами, групою та адміністрацією школи?

Комунікація ведеться через Telegram групу та електронну пошту.

Як часто проводяться зрізи знань (модулі)?

Модулі можуть проводитись у різні відрізки часу - залежно від курсу. Але в більшості випадків це - раз на місяць.

Чи видаватимуться додаткові методичні матеріали для самостійного вивчення?

Звісно так - таких матеріалів буде велика кількість.

Чи буде у мене якесь портфоліо після випуску зі школи?

Так, на кожному курсі студенти розробляють кілька невеликих проєктів та один великий - випускний. Всі ці проєкти будуть складати ваше портфоліо.

Що потрібно для отримання сертифікату?

Не менше 80% відвідувань занять
Не менше 80% зданих дз
Не менше 7 балів за модульні роботи та фінальні іспити (захист проєкту та технічну співбесіду)